Ekonomi

American Express hisseleri, ilk çeyrek gelir ve kazanç tahminlerini aştıktan sonra bile düştü

American Express (AXP) hisseleri, şirketin 2024 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin kazanç raporunu açıklamasının ardından Cuma günü piyasa öncesi işlemlerde %1 oranında düşüş gösterdi.

Finans kuruluşu, ortalama analist tahmini olan 2,95 $’ı aşan 3,33 $’lık bir ilk çeyrek hisse başına kazanç (EPS) bildirdi.

Şirketin geliri 15,8 milyar $’a ulaşarak 15,79 milyar $’lık ortalama tahminin biraz üzerinde gerçekleşti.

Şirkete göre, kart sahiplerinin harcamaları kur dalgalanmalarından arındırıldığında %7 oranında arttı.

Geleceğe bakıldığında, American Express tüm yıl için kazanç tahminini teyit etti.

Ayrıntılı olarak, şirket yıl için EPS’nin 12,65 ila 13,15 $ arasında olmasını öngörüyor ve bu da medyan analist tahmini olan 12,83 $ ile uyumlu.

Şirket yıl için gelir büyümesinin %9 ila %11 aralığında olmasını öngörüyor.

American Express Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Stephen J. Squeri, “2024 yılına güçlü bir başlangıç yaptık, ilk çeyrek sonuçlarımız işimizde son birkaç yıldır devam eden olumlu performansı gösteriyor” dedi.

“Bu çeyrekte açılan yeni hesapların yaklaşık yüzde 70’i ücrete dayalı ürünlerimiz içindi ve dünya çapında açılan tüm yeni tüketici hesaplarının yüzde 60’ından fazlasını temsil eden Y kuşağı ve Z kuşağı demografisindeki tüketicilerden gelen yoğun ilgi devam ediyor” dedi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

besni-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu