Haber

Çin: ABD’yi Çinli İşletmeler Üzerindeki Baskıyı Sonlandırmaya Çağırıyoruz

PEKİN, 4 Mart (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bir sözcü, Çin’in ABD’nin ulusal güvenliği genelleştirme ve ihracat denetimlerini kötüye kullanma hamlesine şiddetle karşı çıktığını ve ABD’yi Çinli işletmeler üzerindeki mantıksız baskıyı durdurmaya çağırdığını söyledi.

Bu açıklama Cuma günü, ABD’nin çok sayıda Çinli kuruluşu ihracat kontrol listesine koyma yönündeki son hamlesine ilişkin bir soruya yanıt olarak yapıldı.

Sözcü, ABD’nin uluslararası sistemi ve ulusal güvenliği koruma bahanesiyle tek taraflılığa ve korumacılığa yöneldiğini, Çin ve diğer ülkelerden şirket ve kurumlara baskı uyguladığını ve diğer ülkeler arasında olağan iş alışverişlerini bozduğunu söyledi. .

Sözcü, bunun, şirketlerin yasal haklarını ve çıkarlarını önemli ölçüde baltalayan, küresel endüstri ve tedarik zincirlerinin güvenlik ve istikrarına zarar veren ve küresel ekonomik toparlanma ve kalkınmayı engelleyen tipik bir ekonomik zorbalık ve piyasayı bozma eylemi olduğunu söyledi.

Çin’in bu tür eylemlere şiddetle karşı çıktığını ve ABD’nin yanlış uygulamalarını derhal düzeltmesi gerektiğini vurgulayan sözcü, Çin’in Çinli işletmelerin yasal hak ve çıkarlarını güçlü bir şekilde korumak için gerekli önlemleri alacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu