Haber

Fas: İspanya ile ilişkilerimiz yeni bir döneme girdi

Fas Başbakanı Aziz Ahnus, Madrid’in ülkesinin Batı Sahra’daki duruşunu güçlendirmesi nedeniyle İspanya ile ilişkilerinde yeni bir döneme girdiğini açıkladı.

Ahnus, Fas’ın başkenti Rabat’ta düzenlenen üst düzey hükümet içi toplantısında, “Fas ile İspanya arasındaki ilişkiler ideal, terörle mücadele alanında güvenli işbirliğiyle övünme hakkımız var.” dedi. iki ülkenin başbakanları ve çok sayıda bakan. dedim.

Ülkesinin Batı Sahra’daki duruşunun Madrid’in desteğiyle yeni bir döneme girdiğini belirten Ahnuş, şunları kaydetti:

“Dünya yıllardır zor şartlar altında yaşıyor. Kovid-19 salgını ve savaşın Avrupa’ya dönüşüyle ​​birlikte bu durum daha da arttı. Buna karşılık verebileceğimiz en güzel yanıt, daha iyi bir gelecek için birlikte, el ele çalışmaktır. “

Toplantıda konuşan İspanya Ticaret ve Sanayi Bakanı María Reyes Maroto, İspanyol firmaları Fas’ta yatırım yapmaya teşvik edecek kredi limitinin 800 milyon Euro’ya ulaştığını vurgulayarak, yatırımı teşvik edecek kredi anlaşmasının Perşembe günü imzalanacağını vurguladı.

İspanya ile Fas arasında diplomatik kriz

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Batı Sahra’daki ayrılıkçı Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali’yi yakalandığı Kovid-19 tedavisi için 22 Nisan 2021’de gizlice ülkeye getirmiş ve bu olay diplomatik bir olaya dönüşmüştü. kriz.

Fas, büyükelçisini Madrid’den geri çekti ve ardından 17-19 Mayıs 2021’de yaklaşık 8.000 sistematik olmayan göçmenin yürüyerek veya yüzerek İspanya’ya geçmesine izin verdi.

İspanya olayın hemen ardından bölgeye asker göndererek 7500 civarında göçmeni Fas’a geri gönderdi.

İspanya Gali’yi 2 Haziran 2021’de Cezayir’e göndermesine rağmen iki ülke arasındaki diplomatik kriz devam etti.

İspanya Başbakanı Sanchez’in 14 Mart 2022’de Fas hükümdarı Muhammed 6’ya bir mektup göndererek Fas’ın Batı Sahra sorununu çözmek için önerdiği özerklik planını doğru bulduğunu açıklamasıyla kriz sona erdi ve bir ay sonra Sanchez, Kral Muhammed’in daveti üzerine 6. Rabat’ı ziyaret etmişti.

İki ülkenin ortasında yaşanan bir başka kriz de, uluslararası topluma Haziran 2022’de Fas’ın ucundan İspanya’nın Melilla kentine düzensiz göçmen akınında 23 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı trajik olay oldu. Fas tarafı.

habersivrice.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu